Krāsns apkure: plusi un mīnusi

Apkure ar krāsni tiek uzskatīta par pagātnes reliktiem, taču daudziem cilvēkiem tradicionālā mūra plīts vai malkas krāsns ir vienīgais veids, kā apsildīt māju. Noskaidrosim, vai šādas apkures sistēmas trūkumi ir tik lieli un kāpēc mēs joprojām mīlam veco labo krāsni?

Neskatoties uz visiem trūkumiem, krāsns ir ļoti dekoratīva. Tas varētu kļūt par kompozīcijas centrālo punktu interjerā un kalpot kā vienīgā apdare.

Čuguna plīts funkcijas – "burzhuyki". Salīdzinot ar "klasiskajām" plītīm, tās ir mazāk inerciālas, turklāt to izmērs ir izdevīgāks. To izmēri ir salīdzināmi ar mūsdienu cietā kurināmā katliem ūdens sildīšanas sistēmām. Tomēr salīdzinoši plānās čuguna sienas nespēj uzkrāt pietiekamu siltuma daudzumu, lai uzturētu mājā komfortablu temperatūru ilgu laiku pēc tam, kad liesma krāsnī ir apdzisusi. "Klasiskās" plītis var atdzist līdz pat vairākām dienām atkarībā no tā, cik labi izolēta ir māja, un "malkas plīts" tādos pašos apstākļos pietiek ne ilgāk kā 10-12 stundas. Dažādu čuguna plīts modeļu efektivitāte ir ļoti atšķirīga un svārstās no 15-20 līdz 80 %.

Attēlā: Petit Neo 377131 malkas plīts, ražotājs: Godin.

Krāsns apkures trūkumi

  • Lielgabarīta. Lielu daļu no mājas dzīvojamās platības aizņem zemnieciska plīts. Monumentālais izmērs ir izskaidrojams vienkārši: plīts biezās sienas uzkrāj siltumu, kas uztur komfortablu temperatūru mājoklī pēc tam, kad liesma kurtuvē apsīkst. Tādējādi, jo lielāka ierīce, jo vairāk siltuma tā var uzkrāt un izdalīt vidē ilgāk.
  • Inerce. Ir nepieciešams ilgs laiks, lai plīts sienas uzsildītos un ilgs laiks, lai atdzistu, kas nozīmē, ka jūs nevarat ātri mainīt temperatūru savā mājoklī, jo īpaši tās paaugstināšanas virzienā pēc vēlēšanās. To joprojām ir iespējams samazināt, atverot logu. Plīts nav paredzēta tiešai gaisa sildīšanai no liesmas krāsnī. Lielākā daļa siltumenerģijas tiek patērēta ierīces sienu sildīšanai, t. i., siltuma akumulācijai tajās. Tāpēc īpašnieki atgriežas aukstā mājā ar atdzesētu plītiņu un ilgi gaida, līdz plīts pati sasilst, un tad sāk dot siltumu telpā.
  • Zema efektivitāte. Lai ko arī teiktu meistari, parastas malkas plīts efektivitāte ir ne vairāk kā 25 %. Liela daļa nelietderīga siltuma nonāk skurstenī. Ierīces efektivitāti ir iespējams palielināt līdz 35-40%, izmantojot dažādus konstruktīvus trikus un palielinot skursteņa garumu ( tā sienas arī uzkrājas un atdod to istabai siltums, ko iegūst no koksnes sadegšanas produktiem, kas caur to izplūst augstā temperatūrā ). Tomēr šādi risinājumi padara krāsni vēl smagnēju un palielina tās inerci, kā arī kopējās ražošanas izmaksas.
  • Automatizācijas bīstamība un neiespējamība. Ja plīts darbojas, tā regulāri jākontrolē. Degšanas laikā, kad dūmi sāk ieplūst telpā, visticamāk, pastāv pretvēja risks. Turklāt pastāv liela iespēja apdegt, jo īpaši, izmantojot čuguna plīti, kuras viss korpuss tiek uzkarsēts līdz ļoti augstai temperatūrai.
Lasīt arī  Grila plīts

Plīts apkures plusi

  • Viegli lietojams — Pat bērns var aizdedzināt plīti un ievietot tajā malku.
  • Pieejamība — Diemžēl katrā ciematā nav iespējams iegādāties, uzstādīt un izmantot modernu ūdens vai gaisa apkures sistēmu. Apkure ar krāsni bieži vien ir vienīgā iespējamā izvēle.
  • Nav degvielas problēmu — Jebkurā gadījumā malka vai koksnes atkritumi ir atrodami gandrīz visur.
Novērtējiet rakstu
( Vēl nav neviena vērtējuma )
Lace Kalnins

Sveiki, mājas komforta un uzlabošanas entuziasti! Es esmu Lace Kalnins, pieredzējis dizainers ar bagātu pieredzi un aizraušanos pārveidot dzīves telpu par stila un miera oāzi. Ļaujiet man aizvest jūs ceļojumā pa manu dizaina odiseju, kurā katrs projekts ir nodaļa stāstā par mājokļa, kas rezonē ar komfortu un eleganci, radīšanu.

Pievienojiet komentārus

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: