No mākslas parketa vēstures

Pilīs un karaļa rezidencēs parkets vienmēr ir bijis uzskatīts par mēbeļu aprīkojuma sastāvdaļu. Savas nozīmes un mākslinieciskās vērtības ziņā tā ne ar ko neatpaliek no izcilu mākslinieku gleznojumiem uz sienām un griestiem.

Mākslas parkets ir svarīgs dizaina elements, kas nosaka interjera stilu.

Raksta saturs
Lasīt arī  Sanktpēterburgas Manders atklāja pirmo stāvu

Eiropa

Mākslinieciskā parketa dzimtene. Pats vārds "parkets" liecina par tās izcelsmi. Parketa grīdas segumu Francijas muižnieku pilīs sāka ieklāt tajā pašā laikā, kad uz sienām sāka likt greznus persiešu paklājus un zīda režģus. Kopš 16. gadsimta Eiropā diez vai var atrast pili, kuras grīda nebūtu izklāta ar daudzkrāsainiem daudzstūriem un koka zvaigznēm. Sarežģītākās kompozīcijas veidoja fantastiski zvēri un putni, heraldiskie simboli, īpašnieku monogrammas un žanra ainas.

Rozete – mākslinieciskā parketa dekoratīvs elements.

 • Mākslas parkets Martini no rūpnīcas Woodex
 • Mākslas parkets Borodino no Woodex rūpnīcas
 • Mākslas parkets Salute no Woodex rūpnīcas
 • Mākslas parkets Esmeralda no Woodex rūpnīcas

Mākslas parkets Martini no Woodex rūpnīcas.

Latvija

Zelta laikmets. Aptuveni tajā pašā laikā Krievijā parkets jau bija pazīstams, bet ne tik plaši izmantots. «Zelta laikmets materiāla sākās ar pilsētas celtniecību pie Ņevas.

Pēteris I slēdza Bruņniecības kameras darbnīcas, kas nodarbojās ar māksliniecisko griešanu, un griezēji tika pārcelti uz Sanktpēterburgu par "bagāto grīdu" izveidi pilīm.

Pils parkets ir visgrūtāk izgatavojamais un visdārgākais mākslinieciskā parketa veids.

Pēc Pēterhofas plānu izstrādes cars pats nokopēja no holandiešu arhitektu albumiem dizainparaugus: kubus, rombus, kvadrātus un daudzstaru zvaigznes, kas dominēja Latvijas piļu parketos visu 18. gadsimta pirmo pusi. Piemēram, Rastrelli deva priekšroku šīm ģeometriskām figūrām Ziemas pils un Katrīnas pils parketa zīmējumos.

Priekšējais slānis Mākslas parkets Aurora no Woodex rūpnīcas
 • Mākslas parkets Aslan no Woodex rūpnīcas
 • Mākslas parkets Toscana no Woodex rūpnīcas
 • Mākslinieciskais parkets Fedra no Woodex rūpnīcas
 • Mākslas parkets Aurora no Woodex rūpnīcas.

  Pēc Rastrelli meistari atkāpās no vienkāršības un ģeometriskuma, aizrautībā ar dažādu rakstu, pinumu un ornamentu daudzveidību mākslinieciskā parketa interjerā. Viņi izklāj pils parketu kā koka paklājus, kuru kompozīcija bieži rezonē ar apgleznotiem griestiem.

  Gadījās pat tā, ka grīdas raksta sižets atkārtojās mēbeļu inkrustācijās, sienu rotājumos un durvju kokgriezumos.

  Jāatzīmē, ka Latvijas meistari, kas ražo parketu, tajā laikā tika uzskatīti par labākajiem pasaulē. Eiropieši atzīmēja, ka nekur citur nav tik daudzveidīgu rakstu un tik meistarīgi veidotu parketa grīdu.

  No mākslas uz amatniecību. Mākslinieciskais interjera parkets attīstījās saskaņā ar tiem pašiem likumiem kā arhitektūra un tēlotājmāksla: no baroka ekscentriskās dinamikas līdz graciozajam un izsmalcinātajam rokoko, kas vēlāk nomainīja loģisko un mēreno klasicismu.

  Modernās tehnoloģijas ir vienkāršojušas parketa dēļu izgatavošanu, un līdz ar to parkets ir kļuvis pieejams plašam patērētāju lokam. Un, lai gan šī pārklājuma izmaksas ir ļoti augstas, tās atmaksājas, pateicoties modulārā parketa ilgmūžībai un estētiskajām īpašībām.

  Tomēr ar laiku tas kļuva "sausāks" un neizteiksmīgs. XIX gadsimta beigās, sākoties rūpnieciskajai ražošanai, mākslinieciskais parkets interjerā praktiski izzuda: kvalificēti griezēji kļuva par amatniekiem pēc grīdas segumu ražotājiem.

  Tradīciju atdzimšana. Kopš 20. gadsimta beigām izsmalcinātā mākslinieciskā parketa izgatavošanas māksla Krievijā piedzīvoja otro radošo dzimšanu.

  Kontrastējošus rakstus rada, izmantojot dažādu veidu kokmateriālus.

  • Attēlā: kārdinājums no Woodex rūpnīcas
  • Attēlā: modelis Avgustin no Woodex rūpnīcas
  • Attēlā: Leaffall no Woodex
  • Attēlā: Wenzel no Woodex rūpnīcas

  Uz fotoattēla: Temptation by Woodex.

  Lai gan detaļas vairs netiek izgatavotas manuāli kā agrāk, bet gan ar mašīnām ( lai paātrinātu procesu ) taču mākslinieciskā parketa grīdas seguma izveide interjerā joprojām ir tas pats darbietilpīgais, rotaslietu darbs.

  Koka sugu, to faktūru un krāsu daudzveidība sniedz gandrīz neierobežotas iespējas veidot daudzkrāsainas kombinācijas.

  Parketa dēļi ar rakstu, kas sastāv no maziem noapaļotiem elementiem, ir dārgāki. Šīs delikātās detaļas tiek grieztas ar speciālām iekārtām: taisnas līnijas ar frēzmašīnu, izliektas līnijas ar lāzeru… Datorizēta rakstu fragmentu atlase nodrošina vienotas kompozīcijas izveidi.

  Novērtējiet rakstu
  ( Vēl nav neviena vērtējuma )
  Lace Kalnins

  Sveiki, mājas komforta un uzlabošanas entuziasti! Es esmu Lace Kalnins, pieredzējis dizainers ar bagātu pieredzi un aizraušanos pārveidot dzīves telpu par stila un miera oāzi. Ļaujiet man aizvest jūs ceļojumā pa manu dizaina odiseju, kurā katrs projekts ir nodaļa stāstā par mājokļa, kas rezonē ar komfortu un eleganci, radīšanu.

  Pievienojiet komentārus

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: