8 izgudrojumi, kas ikdienas dzīvi ir apgāzuši kājām gaisā

Pirms ikdienā raksturīgāko produktu masveida ražošanas gadiem un dažkārt gadu desmitiem ilga inženiertehniskā izpēte. Apskatiet dažus no vēstures noderīgākajiem mājas izgudrojumiem…

Telefona izgudrošana un komerciālās telefona lietošanas sākums revolucionāri mainīja globālo sakaru sistēmu, ko pārstāvēja tā laika pasta un telegrāfa sistēmas.

Tālrunis

Tālrunis runājošais telegrāfs. 1876. gadā sabiedrībai tika prezentēts pirmais telefons. Tad Filadelfijas pasaules izstādē no telefona skaļruņa atskanēja Hamleta monologs "Būt vai nebūt"?». To nolasīja pats izgudrotājs Aleksandrs Bells, kurš atradās blakus telpā.

1876. gada martā ASV patents Bella telefonam aprakstīja aparātu "runas un citu skaņu pārraidei pa telegrāfu".

Pirms Bella, 1971. gadā, telefona izgudrojumu faktiski patentēja itāļu izgudrotājs Antonio Meučī. Vēl agrāk, 1960. gadā, viņš bija aprakstījis tās darbības principu kā "skaņu, kas darbojas pa vadiem" un nosauca to par "teletfonu". Izgudrotājs pārdeva dizainparaugus un aprakstu uzņēmumam Western Union gandrīz par velti, Jums nevajadzētu iesūdzēt tiesā, bet jūs nevarat aizstāvēt savas tiesības un intereses. 2002. gadā ASV Kongress atzina Meučī autorību telefona izgudrošanā un tā pārākumu.

gāzes plīts

Dārgs pasākums. 1825. gadā, kad pilsētās visā Eiropā sāka attīstīt centralizētu gāzes piegādi, Džeimss Šarps (James Sharp) izstrādāja pirmo gāzes plīti. Viņa ģimene bija pirmie izgudrojuma lietotāji. Gāzes krāsnis Anglijā pirmo reizi tika ražotas 1836. gadā. Tā kā gāze tolaik bija daudz dārgāka par malku un oglēm, nebija viegli pārliecināt sabiedrību izmantot gāzes krāsnis. Masveida atteikšanās no malkas plītīm notika tikai 20. gadsimtā.

Ilgu laiku nebija alternatīvas. Taču šajā pilnīgas elektrifikācijas laikmetā ne profesionāli pavāri, ne kaislīgi pavāri nevar iztikt bez gāzes plīts ( gatavošana ar gāzi garšo labāk ). Tāpēc gāzes plītis un siltumu taupošas krāsnis strauji attīstās.

Ūdens skapis

Kāpnēm. Vecākā ūdens istaba tika atrasta Alhambras drupās tā pirmsākumi meklējami 13. gadsimtā. 1778. gadā anglis Džozefs Bramačs izgudroja mūsdienu tualetes ar skalošanas tvertni priekšteci, taču tā netika uzreiz uzstādīta privātajos dzīvokļos: sākumā tualetes tika ierīkotas kāpņu telpās.

Hoover

Matu tīrīšanai un žāvēšanai. 1907. gadā Mūrrejs Spanglers, kuram bija alerģija pret putekļiem, izgudroja elektrisko ierīci ar mopes rokturi un lupatas putekļu lāpstiņu, lai tīrītu savas grīdas. Viljams Hūvers nopirka sava izgudrojuma patentu, uzlaboja to un 1908. gadā izgatavoja putekļu sūcēju "Skārda modelis". Ražotājs apgalvoja, ka ierīce ir piemērota ne tikai tīrīšanai, bet arī "ātrai matu žāvēšanai".

Ledusskapis

Tā ir pazīstama jau pusotru gadsimtu. Pirmo mēģinājumu uzbūvēt ledusskapi 18. gadsimta vidū veica Glāzgovas universitātes pasniedzējs Viljams Kalens. Gadsimtu vēlāk amerikāņu Aleksandrs Twinings sāka pārdot dzesēšanas iekārtas, kas darbojās pēc saspiesta tvaika principa. Taču tikai 1911. gadā amerikāņu uzņēmums General Electric sāka masveida mājas ledusskapju ražošanu ar nosaukumu "Odifren".

Lai izstrādātu optimālu dzesēšanas principu un ilgstošu pārtikas produktu uzglabāšanu, bija nepieciešams pusotrs gadsimts, līdz sākās masveida ledusskapju ražošana, taču tagad civilizētajā pasaulē, iespējams, nav neviena nomaļa ciemata, kurā tos neizmantotu.

Gaisa kondicionieris

Lai cīnītos pret mitrumu. 1902. gadā inženieris izgudrotājs Viliss Karjērs (Willis Carrier) uzbūvēja pirmo komerciālo saldēšanas iekārtu Bruklinas tipogrāfijai Ņujorkā. Tas radīja patīkamu vēsumu, taču tas bija paredzēts citam mērķim – mitruma kontrolei. Pirmās sadalītās sistēmas prototips, kas tika izstrādāts lietošanai mājokļos, bija General Electric gaisa kondicionieris, kas tika ražots 1929. gadā.

Mikroviļņu krāsns

Garderobes izmērs. 1945. gadā amerikāņu inženieris Pērsijs Spensers (Percy Spencer) patentēja aparātu ēdiena gatavošanai ar elektromagnētiskajiem viļņiem. Pāris gadus vēlāk Rautheonas prezentācijā mikroviļņu krāsni prezentēja aptuveni 2 metrus gara blondīne, lai noslēptu tās milzīgos izmērus – 170 cm augstumu un 340 kg svaru. 20 gadus uzņēmums strādāja, lai samazinātu ierīces izmēru un izmaksas. Taču tikai 70. gados, ieviešot japāņu modeļus, mikroviļņu krāsnis sāka masveidā tirgot.

Kafijas automāts

Estētika ir viss. Pirmo vakuuma kafijas automātu 1840. gadā izgudroja skotu inženieris Napjērs, kurš caur samaltas kafijas slāni izspieda ūdeni un pēc tam ar vakuuma palīdzību atgriezās ūdens tvertnē. 1901. gadā tika izgudrota espresso kafija: itālis Luidži Bezzera izveidoja saspiestas kafijas automāta prototipu. Pēc Otrā pasaules kara Achille Gaggia izstrādāja espresso automātu ar virzuļa tipa tā radīja biezu, karameļkrāsas putu, kas kļuva par espresso kafijas pazīšanas zīmi.

Cilvēks nebūtu cilvēks, ja viņš izgudrotu tikai lietas, kas saistītas ar tūlītēju nepieciešamību. Progresu nosaka ne tikai slinkums, bet arī mūsu estētiskā gaume. Viens no viņa produktiem – kafijas automāts. Jau pats šīs elegantās ierīces skats ir kā aicinājums: tasi kafijas, madam?

Lasīt arī  Studija: Kur likt akcentus?
Novērtējiet rakstu
( Vēl nav neviena vērtējuma )
Lace Kalnins

Sveiki, mājas komforta un uzlabošanas entuziasti! Es esmu Lace Kalnins, pieredzējis dizainers ar bagātu pieredzi un aizraušanos pārveidot dzīves telpu par stila un miera oāzi. Ļaujiet man aizvest jūs ceļojumā pa manu dizaina odiseju, kurā katrs projekts ir nodaļa stāstā par mājokļa, kas rezonē ar komfortu un eleganci, radīšanu.

Pievienojiet komentārus

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: